Motiivide ja emotsioonide teooria anno 2001
Sõnastust ju parandaks, aga mõttega olen siiamaani päri :)
Motiivide ja emotsioonide teooria
Algupäraselt pole emotsioonid ei positiivsed ega negatiivsed.
Selle värvingu (dimensiooni) annab neile see, kas nad ise või neile vastavad või neist lähtuvad tegevusmotiivid on teiste motiividega kooskõlas, nendega kohased, harmoonias.
Seepärast võivad nii hirm ja valu ning neist põhjustatud käitumine olla teatud olukorras ja teatud mõtetega/motiividega seoses "meeldivad".
Naer, uudishimu vms tavaliselt "meeldivaks" peetud emotsioon võib teatud juhtudel tunduda ebameeldiv.
Emotsioonid kutsuvad endaga kaasa mingeid "vahetuid motiive", mis on loomupärased reaktsioonid neile emotsioonidele.
Kuid on ka "teisesed motiivid", mis sõltuvad eelkirjeldatud värvingust (dimensioonist). Kui värving on meeldiv, püütakse tegevust jätkata või korrata.
Ntx: naeru puhul veel nalja teha; hirmu puhul kooli hiljaks jääda jooksma asudes peaks üldjuhul inimene tundma naudingut (ja ehk just osaliselt sellepärast tegevust jätkama?). Komplekside puhul, näiteks, kui arvatakse, et sõbrad, kes kooliskäimist halvaks kombeks peavad, jooksjat näha võivad, muidugi ei hakata jooksma või tehakse seda ebameeldivusega.
Emotsiooni "ebameeldiv" värving või kõla osutab konfliktile, mis on tekkinud emotsioonist või vahetult selle põhjustatud motiivide/tegevuste ning nendega ebakohaste varasemate/muude motiivide vahel.
Ntx:
- ebaviisakaks peetavat naeru püütakse alla suruda, naermine on ebamugav.
- kooli kiirustaja ei taha joosta, kuna kõht on täis või "sõbrad" näevad.
Ebameeldivuse eesmärgiks on forsseerida muutma midagi ning ületama, lahendama konflikti.
Ntx:
- lootuse kaotanud inimene tapab end ära just sellepärast, et ta tegelikult väga kangesti elada tahaks, kuid miski sees/väljaspool segab. Selle teoga üritab ta ebameeldivust ületada.
Üldiselt võib siit järeldada, et inimesed, kel on vähe piiranguid ja "reegleid", kuidas tohib või ei tohi käituda, või mistahes vastuolulisis motiive, tunnevad end hästi mistahes oludes, isegi kui on tegemist emotsiooniga, mida üldiselt "negatiivseks" peetakse - seda muidugi juhul, kui nad saavad vastavalt oma loomusele adekvaatselt reageerida, ilma vastuolude tekketa.
Ntx:
Kui rõõmus olles endale rõõmsat käitumist lubada ja kurb olles "kurb olemist" lubada, on mõlemal juhul tulemuseks "positiivne" enesetunne.
Vastupidisel juhul aga, kui käitumist ei lubata, on tunne "negatiivne" ning kui sisemist konflikti ei lahendata, siis selliseks ta ka jääb.
Siit - "positiivse" olemise saavutamiseks ei tuleb lubada endale vaba toimimist vastavalt tundele.
Kui keegi aga tahab tingimata muuta oma emotsioone reaktsioonis kindlale stiimulile, või ehk ka käitumisi, mis oleksid adekvaatsed mõnele emotsioonile, siis peab ta selleks ümber ehitama oma kognitiivse süsteemi ja arusaamise asjade sisust.
Kokkuvõttes:
Mitte ükski emotsioon pole iseenesest "meeldiv" ega "ebameeldiv", selliseks teevad nad meie hinnangud (need järgnevad väga vahetult), kirjeldused ja kognitiivne süsteem ja ehk ka teisiti öelduna nö "emotsioon emotsioonist".
Kuni emotsiooni ei "teostata" või alla surutakse, olgu siis käitumises või mõtetes, on ta "negatiivne" ning muutub "positiivseks", kui ta "teostatakse", vastuoludeta, vastukäivate motiivideta.
"Ebameeldivaid" emotsioone kas välditakse kartusest emotsiooni ebameeldivuse ehk vastuolu ees või siis - loomulikul juhul - on see nende põhjustajate suhtes loomulik käitumine.
Häbematu kommentaar anno 2005:
Metsas karu eest ära jooksmine on väga meeldiv tegevus, eeldusel et usud, et jõuad pakku :=)
Ning matustel käte plaksutamine ja hurraa hüüdmine, nagu võistlusel peale jooksja finishisse jõudmist, on ebamugav, kuna teised töinavad miskipärast :P
Teooria laiendus:
Kui inimene on millegagi rahul või mitte, siis see annab märku, et ta usub, et võibolla vastavat tegevust saab jätkata või olukorda muuta. Kui mingi asja suhtes ei usuta, et üldse midagi peale võiks saada hakata, siis suhtuvad inimesed asjasse neutraalselt, olgu see mis tahes.
Seonduvaid viiteid
Midagi sarnast?
For years I used my emotions and my past as reasons for behaving as I did. Socrates pulled the rug out from under those excuses by insisting that I reclaim the power to behave with courage and compassion no matter what I was feeling or thinking.
That is why Socrates focused on the body, the doing, the behavior. His thoughts and emotions, both positive and negative, flowed through him without resistance or attachment. They no longer determined his behavior. He was free to behave according to a higher will.
“Nothing wrong with anger or any other emotion.
Just pay attention to how you behave.
Anger is a powerful tool to transform old habits
and replace them with new ones.
Fear and sorrow inhibit action; anger generates it.
When you learn to make proper use of your anger,
you can change fear and sorrow to anger,
then turn anger to action.
That’s the body’s secret of internal alchemy.”
“How can I control my habits
if I can’t even control my emotions?”
“You don’t need to control emotion,” he said.
“Emotions are natural, like passing weather.
The key is to transform the energy of emotion
into constructive action.”
A man I once counseled told me he suffered from bouts of rage and wanted to know how he could “stop getting so angry.” I suggested that it might be more useful to address his behavior rather than his anger. The problem was not his rage; it was how he behaved when he felt that rage.
We humans tend to live a soap-opera existence, letting our emotions run the show. (To see examples of emotion-centered lives, watch a television soap opera — or watch your relatives.) Believing that we have emotional problems, we seek ways to feel more positive emotions (like confidence and courage and compassion and motivation and passion) and to rid ourselves of negative emotions (like fear and sorrow and anger) so that we can live well and behave better and accomplish more.
We hope that the next motivational speaker or self-help text or counselor can help us to focus on and find techniques or perspectives to “manage” our emotions. But we do not need to change our emotions; they are fine and natural as they are. We need to change our behavior.
There are two basic methods to affect this change in behavior and reach our goals:
- The first method is both complicated and popular: We can quiet our mind and create empowering beliefs, practice positive self-talk, find our focus, and affirm our power in order to free our emotions (and visualize positive outcomes), so that we can finally develop the confidence to generate the courage to find the determination to make the commitment to feel sufficiently motivated to do whatever it is we need to do.
- The second method is far more direct: We can just do it.
... AGA KA: Many of us need a period of time and a step-by-step process to adapt to a new way of living. Group support, appropriate programs, and therapeutic processes can serve as a transition to finally “just doing it.”
The caterpillar does not become a butterfly overnight. Some transformations take a little time.
So let’s be gentle with ourselves as we turn knowing into doing, and as we learn to use our emotions (instead of the other way around). As Mahatma Gandhi said, “As heat conserved becomes energy, our anger can become a power which can move the world.”
We are not responsible for the thoughts or emotions that pass through us out of our control, but we are responsible for what we do. And that holds true no matter what our childhood was like or what mood we find ourselves in.