Unustasid parooli?     
Sisseloginud kasutajatele märgistatakse automaatselt teksti piirkonnad, mis on muutunud alates viimasest lugemisest. Lisandunud osa on roheline, eemaldatud osa punane.
Lisaks märgistatakse sisseloginud kasutajatele menüüs täiendavate värvide abil artiklid, mis on kasutajal loetud (hall), ning artiklid, mis on peale lugemist täienenud (roheline).

   

     

Pealkiri :
Id (lühend aadressiribale) :
Autor ja viimase muudatuse autor :
Loomise aeg ja viimane muudatus :
Teksti pikkus :
Luba ligipääs ainult kasutajanimedele (eralda komadega). Autoril on alati ligipääs. :


Teekond >> Filosoofia >> Vana koduka esseed >> Egoismist


Egoismist
 
Aadress vanal kodukal (seal on ka vanad kommentaarid tekstile): http://roland.pri.ee/roland/HTML/tekstid/egoismist.php
 
2. oktoober 2000
 
Egoism ei pea tähendama ainult seda, et inimene on otseses mõttes vaid iseendale elav. See ring võib olla veidi laiem. Kuid on vist jah iseloomulik, et ringi keskel oled mingil määral ka sina. 
Ma seaostaksingi egoismi näitajat selle ringi suurusega (õigemini - väiksusega), kuhu siis jääb see, mille heaks inimene tegutseb ja kelle eest hoolt kannab või kellega/millega arvestab. Äärmuslik juhtum oleks, kui ringis oleks vaid see inimene ise.
Selle ringi sees ei pruugi olla alati ainult samad inimesed, pigem sõltub see olukorrast - sellest, kellega parasjagu tegemist ja läbikäimist on. Egoistliku kalduvusega inimene võib olla väga abivalmis ja heatahtlik, nende vastu, keda ta parasjagu aidata tahab, olgu need või võhivõõrad. Ja ta on kindlasti hea inimene. Aga iseäralik on see, et aidates hetkel 'ringi sisse jäävaid' jätab ta täiesti või peaaegu arvestamata, mis toimub ringist väljaspool. Tulemuseks võib olla, et keegi teine kannatab selle abistamisviisi tõttu, mida ta heatahtlikult ja agaralt kasutas. Ta lihtsalt ei näe seda ette. Ja kui siis kohe sellele tähelepanu juhtida, ei pruugi see üldse kohale jõuda, sest olukord pole võib-olla veel lõppenud ja ringis on veel samad inimesed.
Pakun, et seda võib laiendada ka kultuurilisteks või rahvuslikeks iseärasusteks. Mõned rahvad/kultuurid on egoistlikumad, kitsama ringiga, mõned aga laiemaga. Kõik, mis jääb ringi sisse, selle eest hoolitseb inimene hästi, väga tubli inimene väga hästi. Mida väljapoole aga, seda vähem on tähtis, mis toimub sealpool, olgu siis sündmused väljaspool üldse või sündmused, mis tulenevad kuidagi ringi seest tulevatest mõjudest. Seatakse esikohale rahvuslikud huvid ja alles siis (kui üldse) maailma mastaabis küsimused.
Näiteid.
1)Mõned mafioosod on väga head inimesed oma sõpradele ja perekonnale jne. Kuid kui nad teevad tegemist ülejäänud maailmaga, et 'raha teenida', on nad väga karmid. Sest neile lihtsalt ei lähe see kuidagiviisi korda, see jääb nende ringist väga välja. Enamusel inimestel on see ring väljastpoolt hajutatud servaga, suurem mass on kontsentreerunud keskmesse, kuid mingi udu ulatub kaugele eemalegi.
2)Kord läks mul ühikatoas elekter ära. Palusin naabrilt kaablipikendust, sest mul oli vaja arvutil üks töö kiiresti ära teha. Ta oli väga abivalmis ja rääkis, et saab ka teisiti - ning läks koridori elektrikilbi juurde. Elektri välja ja siis uuesti sisse lülitamine pidi aitama. Kuna polnud teada, milline lüliti käib millise toa kohta, siis kasutas ta pealülitit. Korraks välja ja siis jälle sisse. Kuid meie koridoris on veel paljudes tubades arvuti. Mõne hetke pärast valgus mitmest boksiuksest välja ähvardava olemisega pahuraid kujusid... No nad nägid naabri ära, et ei olnd mõni pätt ja läksid tuppa tagasi. Aga üks tagasihoidlik kirjaniku moodi mees tuli seletama, et vabandage, ma juba tund aega tegin tööd ja näe nüüd kõik on läinud... Mind aidanud naaber ei teinud väljagi, mees siis üritas ikka jälle seletada, rahulikult ja peaaegu paluvalt, aga ei midagi. Naabril oli hetkel väga tähtis, et ta sai mind aidata ning ta oli selle üle rõõmus, ülejäänud jäi mängust välja. (Siiski: järmisel korral ta pidas toda kirjanikku meeles:)
Võib vabalt juhtuda, et mida väiksem on ring ja teravam on eristus ümbritsevast, piiride teravus, seda paremini hoolitsetakse selle eest, mis siis ikkagi sissepoole jääb. Muretsedes kõige eest aga ei jõua ära teha midagi. Kindlasti sõltub see ringi hajususe ja suuruse õigest organiseerimisest või suunamisest.
Loomulikult võib egoism olla rafineeritum ja kaugemale eesmärgile suunatum, nii et käesolevas olukorras arvestatakse kõiki asjaolusid sõltuvalt kaugemast eesmärgist. Selles mõttes oleks täiuslik egoist võibolla just see, kes suudaks tegutseda nii, kuidas kogu maailmale kõige parem on.
Võib ka juhtuda, et tähelepanu ring on tihe keskel ning välisäärel - sel juhul on inimene ühest küljest nagu egoistlik, samas aga hoolib globaalsetest probleemidest.
Samamoodi on võimalik, et mõni inimene hoolib rohkem oma lähikondsetest, kuid mitte niipalju endast või sellest, mis laias maailmas toimub.
 
PS. Ärgem siis unustagem, et me pole ainsad egoistid siin maailmas ! ;)
 
 
 
 
 
 

kommentaarium spämmi tõttu ajutiselt välja lülitatud
Teekond >> Filosoofia >> Vana koduka esseed >> Egoismist

Teised tekstid samas jaotuses:  ||  Maailm  ||  Tajumine  ||  Veel üks koopamüüt?  ||  Usk ja enesetõhusus  ||    Saada kiri